Žiarenie + Doktor Spánok

29.11.2020

Žiarenie

Stáva sa vám, že občas niečo tušíte alebo rovno viete? Ste presvedčení o tom, že niečo nemôžete vedieť, ale napriek tomu neomylne cítite, že sa niečo stane, že niečo nájdete, že sa niekam dostanete? Je to iba náhoda alebo žiarite? A viete, čo presne znamená žiariť?

Jackovi Torranceovi sa v živote príliš nedarí (ak nerátame peknú šikovnú manželku a veselé, hravé a inteligentné dieťa), a tak potrebuje niečo v živote zmeniť. Vyhodili ho z práce (kvôli nepochopiteľnej agresivite), s knihou, ktorú píše, nevie akosi pohnúť, alkohol mu tiež na pohode nepridáva. Zmena je nevyhnutná. 

Pekná vyhliadka je jeden z najkrajších hotelov na jednom z najkrajších miest na svete. Má len jednu chybu (nie, vlastne tých chýb je niekoľko) – cez zimu nefunguje, lebo cesta k nemu sa neodhŕňa a je úplne odstrihnutý od sveta, jeho prevádzkar je lakomec, ktorý nechce investovať do zariadenia, a tak sa kúri v kotle, o ktorom sa vie, že už dlho nevydrží, a keď sa zanedbá a nedá sa pozor na tlak, vybuchne. A potom je tu taký malinký detail. Dejú sa veci, ktoré ľudia, ktorí nežiaria, nedokážu vnímať. A tí, ktorí vnímajú, vedia, že minulosť nezmizla. Minulosť je stále tu aj so všetkými vraždami, samovraždami a všetkým zlom, ktoré sa udialo. A zlo neodpúšťa. Ani deťom.

Ani Dannymu, ktorý síce žiari, ale ako päťročné dieťa, samozrejme, o tom ani len netuší. Až do chvíle, kým stretne kuchára Dicka Halloranna, veľkého černocha, ktorý sa s ním rozpráva normálne, ale sem-tam mu len tak mimochodom vlezie do hlavy a niečo mu povie a vysvetlí. A vysvetlí mu aj to, že je mimoriadne nadané dieťa a v hoteli Pekná vyhliadka mu bude všelijako, len nie dobre. A sľúbi mu, že keď mu bude najhoršie a bude ho potrebovať, nech ho len zavolá a on príde. Bude ho počuť, nech bude kdekoľvek.

A Jack to poserie aj v Peknej vyhliadke a Danny bude potrebovať Dicka Halloranna a kotol to nevydrží. A kam sa vlastne podejú všetci tí živí-mŕtvi, ktorí obývali Peknú vyhliadku a znepríjemňovali život hosťom?


Doktor Spánok

Danny je už dospelý a akosi sa mu nedarí vyhýbať sa problémom, ktoré mal jeho tatko. Strieda ženy, nevydrží ani v jednej práci a navyše veľmi chľastá, a tým sa dostáva do neustálych problémov. (Chľast síce niekedy pomôže zlepšiť náladu, ale poväčšine vám spôsobí naozaj ťažké prúsery.)

Motá sa po štátoch, až raz začuje v hlave volanie. Vystúpi z autobusu, usadí sa, zamestná sa, a keď si už myslí, že je z najhoršieho vonku, kontaktuje ho Abra. Dievčatko, ktoré žiari úplne najviac zo všetkých ľudí, ktorých Danny pozná. 

Abra Stonová je až tak mimoriadne nadaná, že sa jej podarilo dostať sa do hlavy šéfke Pravého uzla, Rose. Pravý uzol je spoločenstvo premenených ľudí, ktorí jazdia po štátoch karavanmi, nemajú nikde domov, lebo keby sa usadili, celé okolie by zistilo, že nestarnú a nezomierajú. Živia sa parou, čo je v podstate esencia života, ktorou disponujú práve tieto nadané deti, ako bol kedysi Danny a ako je teraz Abra. 

A práve Abra zistí, že Pravý uzol tieto deti mučí a zabíja, lebo bolesť prečisťuje paru a oni sú vďaka tomu stále silnejší a živší.

Rose zistí, že Abra zistila a ide po nej. A práve tu je dôležitá prítomnosť Dannyho, ktorý musí splatiť svoj dlh z minulosti. Jemu pomohol Hallorann, on musí pomôcť Abre. A spolu musia poraziť zlo.

Podarí sa mu to? Dokáže King (kráľ hororu) ukončiť svoju knihu tak, aby zvíťazilo dobro nad zlom?  

Neviem, kde sa vzalo (tu sa vzalo), že King je majster hororu, lebo ja som sa zatiaľ skutočne nebál ani pri jednej jeho knihe. Buď som nečítal tú správnu, alebo to môže byť spôsobené už vekom. Mojím, nie Kingovým. Každopádne, od Žiarenia aj od knihy Doktor Spánok som dostal presne to, čo som očakával. Výborný vypointovaný príbeh, výborné opisy, výborné čítanie. Teda presne to, čo očakávate od majstra.  

© 2017 Koranet, Mgr. Anetta Letková, Veľké Uherce 583, 958 41
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!