Snežný leopard

04.12.2019

Kniha o hľadaní samého seba... 

Snežný leopard je vzácny, nesmierne opatrný a magicky nepolapiteľný. Výborne sa maskuje, dokáže splynúť s miestom, kde leží, takže človek ho nevidí ani v tom prípade, ak sa na neho pozerá z niekoľkých metrov. Cestovatelia, ktorí niekoľkokrát precestovali miesta, v ktorých sa vyskytuje, vravia, že ho síce nikdy nevideli, ale ako keby tušili, že je tam, že ich pozoruje a vo svojej mačacej duši sa dobre baví. Kniha sa síce volá Snežný leopard, ale táto tajomná šelma sa dejom mihne presne tak isto mimovoľne a mimochodom ako v oblastiach Himalájí, alebo Tibetu. O ňom táto kniha nie je.

Autora tejto zaujímavej knihy Petra Matthiessena oslovil biológ George Schaller, aby ho sprevádzal na expedícii do Dolpa, úžasnej neprebádanej krajiny v oblasti Nepálu a Tibetu, kde chcel skúmať bharaly. Bharal je chlpaté štvornohé a rohaté zviera, ktoré pripomína trochu ovcu a trochu kozu a tí, ktorí tieto tvory skúmali, sa stále nevedia zhodnúť, kam ich môžu zaradiť. George Schaller sa rozhodol, že najlepšie to môže zistiť počas ruje, pretože zvyšok roka iba žerú a spia, čo o ich evolúcii veľa nenapovie. Táto kniha však nie je ani o bharaloch.

Peter Matthiessen je spisovateľ, zakladateľ časopisu, cestovateľ a pútnik. Cestoval sám, cestoval s manželkou, túlal sa po svete a užíval si cudzie krajiny. Potom mu zrazu manželka zomrela a on nevedel, čo so sebou. Snažil sa vrátiť do normálneho bežného života, ale celkom sa mu nedarilo. Preto mu pozvánka na expedíciu padla ako z neba. Z neba modrého, čistého, mrazivého. Takého, ktoré sa vyskytuje iba vo vysokých horách, pod Annapurnou v Nepále, na Tibetskej náhornej plošine. Čistá mystická krajina, čistý vzduch, čistá hlava. Poviete si - najlepšie miesto na to, aby ste pochopili, čo je v živote naozaj dôležité. Ich, a teda aj vás čaká niekoľko týždňov a okolo 400 km putovania, rozjímania, rozmýšľania a podnetných myšlienok, hlbokých ako himalájske údolia.

Peter vás počas spoločného putovania zoznámi s krajinami, ktorými vedie ich cesta. Dozviete sa čo-to o Indii, Tibete, Nepále. Pri jeho opise týchto krajín budete mať pocit, že ste fyzicky tam. Že balansujete s ťažkým batohom po skalných rímsach, že sa vám v tých výškach ťažko dýcha. Budete dúfať, že sa vám podarí vyštverať sa do tábora či dediny, do ktorej máte namierené, bez toho, aby ste sa šmykli a dolámali, alebo bez toho, aby ste skončili niekde pod snehom v kaňone alebo pod ľadom v rieke. Spoznáte zvieratá, ktoré v týchto výškach, šírkach a hĺbkach dokážu prežiť a rozmnožovať sa.

Ako študent zen budhizmu sa vám bude snažiť priblížiť náboženstvá, ktoré vyznávajú ľudia žijúci v tomto síce krásnom, ale mimoriadne nehostinnom prostredí. Budete musieť obdivovať ich odolnosť, vytrvalosť a chuť existovať aj na miestach, na ktorých to na prvý, ale ani na druhý pohľad vlastne ani nie je možné. Nezostane vám nič iné, iba žasnúť nad tým, že kým ľudia z našich končín chodia na expedície v nepremokavých goretexových vodoodolných, vetruodolných a všemožne funkčných odevoch, šerpovia a nosiči, ktorí ich sprevádzajú, sa motajú po týchto zasnežených pláňach bosí alebo obutí len v ľahkých plátenkách a oblečení len v tom najnutnejšom. To platí aj pre ľudí tam žijúcich. Polonahí, uložení na tenkých dekách v chabých obydliach. Deti ušmudlané, usoplené, usmiate a šťastné. Musia, často nemajú na výber.

A presne o tom je kniha Snežný leopard. O hľadaní. Pokoja, pokory, pohody, pravdy. O tom, že nemusíte mať všetko, aby ste boli šťastní. Nemusíte sa naháňať, aby ste videli všetko, lebo úplne vám stačí niečo. Nie je problém dopustiť sa chýb, dôležité je, aby neboli zásadné. Dôležité je sústrediť sa na daný okamih i v najobyčajnejších momentoch a to teraz si niesť v sebe i v tých najvšednejších situáciách. Byť šťastný tu a teraz a tešiť sa i z tých najdrobnejších maličkostí.

Tento blog je iba ochutnávka, maličké predjedlo pred hlavným veľkým a naozaj chutným sústom. Vychutnajte si ho.

© 2017 Koranet, Mgr. Anetta Letková, Veľké Uherce 583, 958 41
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!